Haber

The Guardian’dan iki asır sonra kölelik için özür

İngiltere’de merkez sol bir yayın politikası izleyen The Guardian gazetesinin sahibi Scott Vakfı, kurucularının kölelikte oynadığı rol için bir özür yayınladı.

Vakıf, Guardian’ın kurucularının 19. yüzyılda servet kazandığı insanların soyundan gelen topluluklara 10 milyon sterlinden fazla yatırım yapmayı planladığını söyledi.

Scott Vakfı, Guardian ve kurucularının insanlığa karşı bu yanlışta oynadıkları rol ve pamuk endüstrisini ve onun köleleştirilmiş insanları sömürüsünü desteklemeye hizmet eden erken editoryal konumları için özür diledi.

GAZETE 1821’DE KURULDU

Özür, 1821’de gazeteyi kuran gazeteci ve pamuk tüccarı John Edward Taylor ile kuruluşunu finanse eden diğer Manchesterlı işadamları ile kölelik arasında herhangi bir tarihsel bağ olup olmadığını araştırmak için 2020’de yaptırılan bağımsız bir akademik çalışmanın ardından geldi.

Dün yayınlanan araştırma raporu, Taylor ve 11 destekçisinden en az 9’unun, özellikle tekstil endüstrisi aracılığıyla kölelikle bağları olduğunu ortaya koydu.

SİYAH TOPLULUKLAR HAKKINDA HABERLERİ GENİŞLETECEK

Temel, “onarıcı adalet programı”önümüzdeki 10 yıl içinde Gullah Geechee Bölgesi ve Jamaika’daki projeleri destekleyeceğini, bir program yöneticisi atayacağını ve çalışmaları yönlendirmek ve gözden geçirmek için bir danışma kurulu kuracağını duyurdu.

Ayrıca gazetenin İngiltere, ABD, Karayipler, Güney Amerika ve Afrika’daki siyah toplulukları kapsama alanını genişleteceğini duyurdu.

Scott Vakfı, mesleğin ortasındaki siyahi gazeteciler için yeni bir küresel burs programı finanse edeceğini ve Guardian Vakfı’nın eğitim bursu programını genişleteceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu