Haber

Kanada’daki Orman Yangınları: 108 Noktaya Yayıldı, 29.000 Kişi Tahliye Edildi

Kanada’nın batısında yer alan Alberta eyaletindeki orman yangınları 108 noktaya yayılırken, evlerinden tahliye edilenlerin sayısı 29 bine yükseldi.

Alberta eyaletinden yetkililerden yapılan açıklamada, 6 Mayıs’ta başlayan yangınların komşu Britanya Kolumbiyası bölgesine de sıçramasıyla 108 noktaya sıçradığı ve bu nedenle tahliye edilen insan sayısının 29 bine yükseldiği belirtildi. .

Britanya Kolumbiyası’nda şiddetli rüzgar nedeniyle alevlerin yayılmasının beklendiği aktarılan açıklamada, bölgede kontrol altına alınamayan yangınların çevresinde yaşayanlara evlerini boşaltmaları çağrısında bulunuldu.

Alberta Acil Durum Yönetim Ajansı yöneticisi Colin Blair, şiddetli koşullar nedeniyle şu anda net hasar raporlarının mevcut olmadığını, ancak ön tahminlerin Fox Lake kasabasında 20 ev, bir polis karakolu ve bir de dahil olmak üzere birçok binanın yıkıldığını gösterdiğini söyledi. Bir dükkan.

OHAL ilan edildi

Kanada’nın Alberta eyaletinde 6 Mayıs’tan bu yana devam eden orman yangınları nedeniyle 13 bin kişi evlerinden tahliye edildi.

Yetkililer, 78 noktada çıkan yangınlardan 19’unun aşırı sıcak ve rüzgarın etkisiyle kontrolden çıktığını bildirdi.

Alberta Eyaleti Başbakanı Danielle Smith, eyalette olağanüstü hal ilan ettiklerini açıkladı.

Tahliye edilenlere ücretsiz geçici barınma, yemek hizmetleri, giyim, sağlık hizmetleri sağlanmakta ve hayvanlarına bakılmaktadır.

ivrindi-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu